Birlikten Doğan Kuvvet...

Turgut Reis Mah. Ihlamur Sok. No: 11 Sultanbeyli-İstanbul
Sultanbeyli / İstanbul

Doğu Asya'da, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika serbest ticaret bölgesine rakip olacağı düşünülen yeni bir serbest bölge 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giriyor.

Çinli bir çelik işçisi

Çin, dünya çelik sektöründe rekabetçi bir yapıya sahip

Serbest bölgenin içinde Çin ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) altı kurucu üyesi yer alacak.

Bu ülkeler Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Filipinler ve Brunei.

Yeni serbest ticaret bölgesi, üye ülkelerin toplam nüfusu açısından dünyadakilerin en büyüğü olacak.

Zira bölgeye dahil yedi ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 1 milyar 900 milyon.

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN)'a üye ise toplam 10 ülke bulunuyor.

Birliğin merkezi, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yer alıyor.

Ekonomi muhabirimiz Andrew Walker, serbest ticaret bölgesinin Çinli imalatçıların ve hammadde ihraç eden Güney Doğu Asya ülkelerinin yararına olacağını söylüyor.

Andrew Walker ayrıca, ASEAN üyesi ülkelerden Vietnam ve Kamboçya'nın da, beş yıl içinde yeni serbest ticaret bölgesine dahil olmalarının beklendiğini belirtiyor.

Amaç rekabet

Yeni serbest ticaret bölgesinin amacı ise bölgeler arası ticareti artırmak olarak açıklanıyor.

Asya'nın son krizle zayıflayan kalkınmış ekonomilere olan bağımlılığını azaltmak da yeni birliğin amaçları arasında.

Anlaşma uyarınca yatırımcıların önündeki engeller azaltılacak.

Ayrıca ticari malların yüzde 90'ında da gümrük vergileri kaldırılacak.

Ancak Endonezya ve Filipinler'de bu yeni ticaret bölgesine yönelik bir muhalefet de var.

Bu ülkelerde tekstil, ayakkabı ve çelik gibi sektörler ucuz Çin ithal malları karşısında kırılgan bir görünüm arz ediyor.

“Deyim yerindeyse büyümeyi ihracat sırtladı”

2018 yılında gerçekleşen yüzde 2.6 büyümenin Türkiye ekonomisinin temellerinin ne denli güçlü olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, "Büyüme rakamlarımızın en büyük destekçisi ihracat oldu. Yıl genelinde ise net ihracatın büyümeye 3,6 puan katkı verdiğini görüyoruz" dedi.

“Dış ticaret fazlası veren şehir”

Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğdu, ülkelerin kalkınmasının anahtarının ihracattan geçtiğini ifade ederek, Bursa gibi şehirlerin sayısının artmasıyla Türkiye’nin hedeflerine ulaşacağını vurguladı. Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz ise Bursa’nın üretim ve ihracattaki sahip olduğu potansiyeliyle ülke ekonomisinin büyümesine liderlik eden şehirlerden birisi olduğunu vurguladı.

Bakanlık yerel paydaşlarla işbirliği yapıyor

KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak, devletin yeni ihracatçıların sayısını artıracak ve Türkiye’nin dış ticaret hacmini güçlendirecek birçok destek kalemini hayata geçirdiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı olarak yerel paydaşlarla işbirliği yaptıklarını ifade eden Yurdupak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ihracat desteklerinden en fazla yararlanan kurumların başında geldiğini vurguladı. ‘İhracat Destek Ofisi’ ve ‘Destek Kapısı’ gibi projeleri hayata geçiren BTSO’nun UR-GE projelerinde gösterdiği performansla Türkiye’de zirvede yer aldığını kaydeden Yurdupak, “BTSO şimdiye kadar 16 UR-GE 1 HİSER Projesini hayata geçirdi. Odamız, Türkiye’de henüz ulaşılmamış bir başarıya imza attı. Bu noktada müracaat için en doğru adres, BTSO” dedi.

Yurdupak, yaklaşık 1,5 saatlik sunumunda Ticaret Bakanlığı’nın mal ihracatına yönelik sunduğu ‘ihracat hazırlık/kurumsal kapasite oluştura destekleri’, ‘pazarlama tutundurma destekleri’ ve ‘yüksek katma değere yönelik destekler’ başlığı altında destek kalemlerinden bahsetti.

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin karar çıktı.

Hindistan, Tayland, Sri Lanka ve İspanya menşeli "muhtelif mafsal halkalı zincirler ve aksamı" ithalatına ilişkin önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı açılan soruşturma tamamlandı.

Ticaret Bakanlığının İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, soruşturma çerçevesinde elde edilen bilgiler doğrultusunda, Hindistan, Tayland, İspanya ve Sri Lanka menşeli olarak beyan edilen ve bu ülkeler çıkışlı soruşturma konusu "muhtelif mafsal halkalı zincirler ve aksamı" ithalatında, tebliğ kapsamında Çin menşeli ürün için yürürlükte bulunanla aynı tutarda dampinge karşı kesin önlemin yürürlüğe konulmasına karar verildi. 

Hindistan'da bulunan "Galaxy Chains Pvt. Ltd." ve "Tube Investments of India Limited" firmalarıyla Tayland'da yerleşik "Tien Yuen Machinery Mfg. (Thailand) Co. Ltd." firmasında üretildiği belirlenen söz konusu ürünlere ilişkin işlemlerde, üretici sertifikası aranarak, söz konusu dampinge karşı kesin önlemin uygulanmamasına karar verildi. Bu şirketler dışında, soruşturmaya konu ülkelerden ithalat yapılması durumunda ton başına bin 200 dolar, dampinge karşı önlem uygulanacak. 

Çin menşeli ithalat için yürürlükte olan dampinge karşı önlemde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yapılacak değişiklikler, bu önlem için de geçerli olacak. 
Öte yandan, Bakanlığın İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Birlikten Doğan Kuvvet...

Bize Ulaşın